Yageo RT0402FRE079K31L
RT0402FRE079K31L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE079K31L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE079K31L.pdf
Availability of RT0402FRE079K31L
QUANTITY
RT0402FRE079K31L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE079K31L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE079K31L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE079K31L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE079K31L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE079K31L Details Description
Related parts for RT0402FRE079K31L
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W PMDU datasheet.pdf