Yageo RT0603BRB0712KL
RT0603BRB0712KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRB0712KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRB0712KL.pdf
Availability of RT0603BRB0712KL
QUANTITY
RT0603BRB0712KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRB0712KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRB0712KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRB0712KL
Related LinksRT0603B, RT0603BRB0712KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRB0712KL Details Description
Related parts for RT0603BRB0712KL
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 3U 10HP VME datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf