Yageo RT0603BRD07102RL
RT0603BRD07102RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07102RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07102RL.pdf
Availability of RT0603BRD07102RL
QUANTITY
RT0603BRD07102RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07102RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07102RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)