Yageo RT0603BRD07115KL
RT0603BRD07115KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07115KL
Brief Description
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07115KL.pdf
Availability of RT0603BRD07115KL
QUANTITY
RT0603BRD07115KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07115KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07115KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07115KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07115KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07115KL Details Description
Related parts for RT0603BRD07115KL
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 104POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220FP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 12V 1.8V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 16WQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf