Yageo RT0603BRD07120RL
RT0603BRD07120RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07120RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07120RL.pdf
Availability of RT0603BRD07120RL
QUANTITY
RT0603BRD07120RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07120RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07120RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07120RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07120RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07120RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07120RL
RES TEMP SENS 15 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf