Yageo RT0603BRD0727R4L
RT0603BRD0727R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0727R4L
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0727R4L.pdf
Availability of RT0603BRD0727R4L
QUANTITY
RT0603BRD0727R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0727R4L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0727R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0727R4L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD0727R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0727R4L Details Description
Related parts for RT0603BRD0727R4L
CONN RECPT 12POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS 0.156 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 5POS .050" T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf