Yageo RT0603BRD072K7L
RT0603BRD072K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD072K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD072K7L.pdf
Availability of RT0603BRD072K7L
QUANTITY
RT0603BRD072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD072K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD072K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD072K7L
Related LinksRT0603B, RT0603BRD072K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD072K7L Details Description
Related parts for RT0603BRD072K7L
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVSR PUSHPULL 4.38V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ADAPTOR RING datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
KNURLED TIP NUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
AB 5C 3#12, 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf