Yageo RT0603BRD0731R6L
RT0603BRD0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0731R6L.pdf
Availability of RT0603BRD0731R6L
QUANTITY
RT0603BRD0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0731R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0731R6L Details Description
Related parts for RT0603BRD0731R6L
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 190MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUTPUT 150W datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC DUAL NON-INV PWR DRVR 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf