Yageo RT0603BRD07383RL
RT0603BRD07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07383RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07383RL.pdf
Availability of RT0603BRD07383RL
QUANTITY
RT0603BRD07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07383RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07383RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07383RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07383RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07383RL
RES SMD 910 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf