Yageo RT0603BRD07390RL
RT0603BRD07390RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07390RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07390RL.pdf
Availability of RT0603BRD07390RL
QUANTITY
RT0603BRD07390RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07390RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07390RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07390RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07390RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07390RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07390RL
IC RESET CPU BIPOLAR 4.3V 5SSOP datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V/5V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIN TYPE R RA REC LF CNR datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 487MA 840 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf