Yageo RT0603BRD0753R6L
RT0603BRD0753R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0753R6L
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0753R6L.pdf
Availability of RT0603BRD0753R6L
QUANTITY
RT0603BRD0753R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0753R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0753R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0753R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD0753R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0753R6L Details Description
Related parts for RT0603BRD0753R6L
IC MODEM CTRL 2400BPS 44PLCC datasheet.pdf
KIT EVAULATION WITH ANTENNA datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf