Yageo RT0603BRE07158KL
RT0603BRE07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07158KL
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07158KL.pdf
Availability of RT0603BRE07158KL
QUANTITY
RT0603BRE07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07158KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07158KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07158KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07158KL Details Description
Related parts for RT0603BRE07158KL
CONN FFC BOTTOM 41POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM YELLOW datasheet.pdf
TXRX MMF SFP PTH FIBRE CHANNEL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ESD 1.3A 100V DO-221AC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf