Yageo RT0603BRE07196KL
RT0603BRE07196KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07196KL
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07196KL.pdf
Availability of RT0603BRE07196KL
QUANTITY
RT0603BRE07196KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07196KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07196KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07196KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07196KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07196KL Details Description
Related parts for RT0603BRE07196KL
RES 330 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf