Yageo RT0603BRE0723R2L
RT0603BRE0723R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0723R2L
Brief Description
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0723R2L.pdf
Availability of RT0603BRE0723R2L
QUANTITY
RT0603BRE0723R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0723R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0723R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0723R2L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0723R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0723R2L Details Description
Related parts for RT0603BRE0723R2L
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 34LPM datasheet.pdf
PWR STRIP 12.25" 15A 6OUT 6'C datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
BLZP 5.08/05/90LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 400POS GOLD datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
<0.5 ohm CMOS, Low Voltage, SPST Switches IC datasheet.pdf