Yageo RT0603BRE072K7L
RT0603BRE072K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE072K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE072K7L.pdf
Availability of RT0603BRE072K7L
QUANTITY
RT0603BRE072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE072K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE072K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE072K7L
Related LinksRT0603B, RT0603BRE072K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE072K7L Details Description
Related parts for RT0603BRE072K7L
CONN PLUG CMC 16POS STD SER 1 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 100MA SC59 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB 92LGA datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf