Yageo RT0603BRE07300RL
RT0603BRE07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07300RL
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07300RL.pdf
Availability of RT0603BRE07300RL
QUANTITY
RT0603BRE07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07300RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07300RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07300RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07300RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07300RL
*STA-STRAP* CLAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PCI EXPRESS FANOUT SW 196BGA datasheet.pdf
LED PLATINUM DRAGON 21.56MM DIA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
PIEZO CER BENDER 27MM 4600HZ datasheet.pdf