| Internal Part Number | EIS-IPD60R385CP | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 385 mOhm @ 5.2A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 340µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 790pF @ 100V | |
| Power - Max | 83W | |