Yageo RT0603BRE07487RL
RT0603BRE07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07487RL
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07487RL.pdf
Availability of RT0603BRE07487RL
QUANTITY
RT0603BRE07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07487RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07487RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07487RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07487RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07487RL
300 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 2.5A 600V datasheet.pdf
TFLEX 3190H 9" X 9" datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 24V datasheet.pdf
EVAL KIT MAX9684 datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf