Yageo RT0603BRE07560RL
RT0603BRE07560RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07560RL
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07560RL.pdf
Availability of RT0603BRE07560RL
QUANTITY
RT0603BRE07560RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07560RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07560RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07560RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07560RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07560RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07560RL
MOSFET P-CH 30V 4.7A 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 10A GBJ datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FILTER SAW 1842.500MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf