Yageo RT0603BRE0757R6L
RT0603BRE0757R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0757R6L
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0757R6L.pdf
Availability of RT0603BRE0757R6L
QUANTITY
RT0603BRE0757R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0757R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0757R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0757R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0757R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0757R6L Details Description
Related parts for RT0603BRE0757R6L
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RDE_UC-17S1N12F3DU35150508058 datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
COVER BTS 20 KIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf