Yageo RT0603BRE0775RL
RT0603BRE0775RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0775RL
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0775RL.pdf
Availability of RT0603BRE0775RL
QUANTITY
RT0603BRE0775RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0775RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0775RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0775RL
Related LinksRT0603B, RT0603BRE0775RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0775RL Details Description
Related parts for RT0603BRE0775RL
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN 26-30AWG MINI-U M-N-L2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH KNOB RND MOM YEL DPDT datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 DEG datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 77MA 32 OHM TH datasheet.pdf