Yageo RT0603BRE07976RL
RT0603BRE07976RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07976RL
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07976RL.pdf
Availability of RT0603BRE07976RL
QUANTITY
RT0603BRE07976RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07976RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07976RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07976RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07976RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07976RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07976RL
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 120A 0805 datasheet.pdf