Yageo RT0603CRD0716R2L
RT0603CRD0716R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0716R2L
Brief Description
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0716R2L.pdf
Availability of RT0603CRD0716R2L
QUANTITY
RT0603CRD0716R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0716R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0716R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0716R2L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0716R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0716R2L Details Description
Related parts for RT0603CRD0716R2L
CONN TERM BLOCK SPRNG 10PS 2.5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 28W datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C ALERT TSOT-23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf