FFF 59112-G36-10-100
59112-G36-10-100 picture photo
Mfg. Part Number
59112-G36-10-100
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER 20POS 2MM T/H
Datasheet Download
59112-G36-10-100.pdf
Availability of 59112-G36-10-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
59112-G36-10-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 59112-G36-10-100
Internal Part NumberEIS-59112-G36-10-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLReceptacle Minitek, Plug Minitek 26/Dec/2014
PCN Design/SpecificationRaw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.673" (17.10mm)
Length - Post (Mating)0.181" (4.60mm)
Length - Stack Height0.394" (10.00mm)
Length - Tail0.098" (2.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59112-G36-10-100
Related Links59112-G3, 59112-G36-10-100 Datasheet, FFF Distributor
59112-G36-10-100 Details Description
Related parts for 59112-G36-10-100
RES ARRAY 23 RES 390 OHM 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 185 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16K FLASH 24QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf