Yageo RT0603CRD0721R5L
RT0603CRD0721R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0721R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0721R5L.pdf
Availability of RT0603CRD0721R5L
QUANTITY
RT0603CRD0721R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0721R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0721R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0721R5L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0721R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0721R5L Details Description
Related parts for RT0603CRD0721R5L
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 67A TO-247AD datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 1.1MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 24MLF datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 2.93V SOT23-3 datasheet.pdf
TEMP TRANSMITTER 10K OHM datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
Quad 150 MHz Rail-to-Rail Amplifier IC datasheet.pdf