Yageo RT0603CRD0727KL
RT0603CRD0727KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0727KL
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0727KL.pdf
Availability of RT0603CRD0727KL
QUANTITY
RT0603CRD0727KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0727KL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0727KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0727KL
Related LinksRT0603C, RT0603CRD0727KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0727KL Details Description
Related parts for RT0603CRD0727KL
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
PANEL FRONT ASSY 3UX12HP CUT-OUT datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1/2 1POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 270MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf