Yageo RT0603CRD07332RL
RT0603CRD07332RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD07332RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD07332RL.pdf
Availability of RT0603CRD07332RL
QUANTITY
RT0603CRD07332RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD07332RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD07332RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD07332RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD07332RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD07332RL Details Description
Related parts for RT0603CRD07332RL
CARD EJECTOR WHITE 1/8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 300MA SOT-89 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf