Yageo RT0603CRD0743R2L
RT0603CRD0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0743R2L
Brief Description
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0743R2L.pdf
Availability of RT0603CRD0743R2L
QUANTITY
RT0603CRD0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0743R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0743R2L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0743R2L Details Description
Related parts for RT0603CRD0743R2L
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 300 MOHM datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf