Yageo RT0603CRD0745K3L
RT0603CRD0745K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0745K3L
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0745K3L.pdf
Availability of RT0603CRD0745K3L
QUANTITY
RT0603CRD0745K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0745K3L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0745K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0745K3L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0745K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0745K3L Details Description
Related parts for RT0603CRD0745K3L
IC TXRX INTERFACE RS485 LP 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC SOD523 datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL BUS 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 0DB datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf