Yageo RT0603CRD074K75L
RT0603CRD074K75L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD074K75L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD074K75L.pdf
Availability of RT0603CRD074K75L
QUANTITY
RT0603CRD074K75L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD074K75L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD074K75L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD074K75L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD074K75L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD074K75L Details Description
Related parts for RT0603CRD074K75L
CONN PCB 10 PIN .062" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 167.328125MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" TIN datasheet.pdf
TURBO CONVOLUTIONAL DECODER IP datasheet.pdf
CABLE 28POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf