Yageo RT0603CRD0784K5L
RT0603CRD0784K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0784K5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0784K5L.pdf
Availability of RT0603CRD0784K5L
QUANTITY
RT0603CRD0784K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0784K5L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0784K5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0784K5L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0784K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0784K5L Details Description
Related parts for RT0603CRD0784K5L
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SL PMC WTOW SR MODBRNCH 9POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.46A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf