Yageo RT0603CRE0718R7L
RT0603CRE0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0718R7L
Brief Description
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0718R7L.pdf
Availability of RT0603CRE0718R7L
QUANTITY
RT0603CRE0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0718R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0718R7L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0718R7L Details Description
Related parts for RT0603CRE0718R7L
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH UNIT 60MM PUSH-PULL RED datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf