Yageo RT0603CRE0720R0L
RT0603CRE0720R0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0720R0L
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0720R0L.pdf
Availability of RT0603CRE0720R0L
QUANTITY
RT0603CRE0720R0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0720R0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0720R0L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0720R0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0720R0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0720R0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0720R0L
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC PWR MGMT 5CH W/2 LDO 48VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf