Yageo RT0603CRE0743K0L
RT0603CRE0743K0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0743K0L
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0743K0L.pdf
Availability of RT0603CRE0743K0L
QUANTITY
RT0603CRE0743K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0743K0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0743K0L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0743K0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0743K0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0743K0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0743K0L
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR datasheet.pdf
SYSBUS TRANS.SQUARE ROOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROL DUAL 16MSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf