Yageo RT0603CRE07681RL
RT0603CRE07681RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07681RL
Brief Description
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07681RL.pdf
Availability of RT0603CRE07681RL
QUANTITY
RT0603CRE07681RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07681RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07681RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07681RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07681RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07681RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07681RL
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf