Yageo RT0603CRE076K04L
RT0603CRE076K04L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE076K04L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE076K04L.pdf
Availability of RT0603CRE076K04L
QUANTITY
RT0603CRE076K04L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE076K04L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE076K04L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE076K04L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE076K04L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE076K04L Details Description
Related parts for RT0603CRE076K04L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 45POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf