Yageo RT0603CRE0782K0L
RT0603CRE0782K0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0782K0L
Brief Description
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0782K0L.pdf
Availability of RT0603CRE0782K0L
QUANTITY
RT0603CRE0782K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0782K0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0782K0L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0782K0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0782K0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0782K0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0782K0L
IC REG BOOST ADJ 525MA 8DIP datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040G/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 2 P AWG 26-24 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf