Yageo RT0603CRE07976RL
RT0603CRE07976RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07976RL
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07976RL.pdf
Availability of RT0603CRE07976RL
QUANTITY
RT0603CRE07976RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07976RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07976RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07976RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07976RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07976RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07976RL
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GROUND FAULT RELAY 32-70 VDC SUP datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf