Yageo RT0603DRD07130KL
RT0603DRD07130KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07130KL
Brief Description
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07130KL.pdf
Availability of RT0603DRD07130KL
QUANTITY
RT0603DRD07130KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07130KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07130KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07130KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07130KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07130KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07130KL
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 58 POS .276 SMD datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES 267K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf