Yageo RT0603DRD07130RL
RT0603DRD07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07130RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07130RL.pdf
Availability of RT0603DRD07130RL
QUANTITY
RT0603DRD07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07130RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07130RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07130RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07130RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07130RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07130RL
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf