Yageo RT0603DRD0714R7L
RT0603DRD0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0714R7L.pdf
Availability of RT0603DRD0714R7L
QUANTITY
RT0603DRD0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0714R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0714R7L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0714R7L Details Description
Related parts for RT0603DRD0714R7L
IC DETECT GAIN PHASE 14-TSSOP TR datasheet.pdf
CONN DUST COVER RCPT&BLADE 6POS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf