Yageo RT0603DRD071K6L
RT0603DRD071K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD071K6L
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD071K6L.pdf
Availability of RT0603DRD071K6L
QUANTITY
RT0603DRD071K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD071K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD071K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD071K6L
Related LinksRT0603D, RT0603DRD071K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD071K6L Details Description
Related parts for RT0603DRD071K6L
SCREWDRIVER TORX T1 4.7" datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 300MA SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED 4HI 3MM 5V GN/YW/GN/YW PC MT datasheet.pdf
OSC XO 17.734475MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf