Yageo RT0603DRD071K74L
RT0603DRD071K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD071K74L
Brief Description
RES SMD 1.74KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD071K74L.pdf
Availability of RT0603DRD071K74L
QUANTITY
RT0603DRD071K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD071K74L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD071K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD071K74L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD071K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD071K74L Details Description
Related parts for RT0603DRD071K74L
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 25POS datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERSOIN TOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 101.5PSI GAUGE datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf