Yageo RT0603DRD07200KL
RT0603DRD07200KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07200KL
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07200KL.pdf
Availability of RT0603DRD07200KL
QUANTITY
RT0603DRD07200KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07200KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07200KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07200KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07200KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07200KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07200KL
RES SMD 430 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 24POS AU datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
LIR 2 5M5 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf