Yageo RT0603DRD07205KL
RT0603DRD07205KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07205KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07205KL.pdf
Availability of RT0603DRD07205KL
QUANTITY
RT0603DRD07205KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07205KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07205KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07205KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07205KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07205KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07205KL
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC datasheet.pdf
BOX RECP 50 POS STAG datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf