Yageo RT0603DRD07270KL
RT0603DRD07270KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07270KL
Brief Description
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07270KL.pdf
Availability of RT0603DRD07270KL
QUANTITY
RT0603DRD07270KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07270KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07270KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07270KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07270KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07270KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07270KL
IC DGTL AUDIO PWM 6CH 38-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 8V 20MA SC-79 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 1' BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf