Yageo RT0603DRD0727KL
RT0603DRD0727KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0727KL
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0727KL.pdf
Availability of RT0603DRD0727KL
QUANTITY
RT0603DRD0727KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0727KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0727KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0727KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0727KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0727KL Details Description
Related parts for RT0603DRD0727KL
TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.4A 110 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf