Yageo RT0603DRD072K26L
RT0603DRD072K26L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD072K26L
Brief Description
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD072K26L.pdf
Availability of RT0603DRD072K26L
QUANTITY
RT0603DRD072K26L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD072K26L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD072K26L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD072K26L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD072K26L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD072K26L Details Description
Related parts for RT0603DRD072K26L
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
WRENCH SET COMBO 8MM-18MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 0.025" QD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf