Yageo RT0603DRD0733RL
RT0603DRD0733RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0733RL
Brief Description
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0733RL.pdf
Availability of RT0603DRD0733RL
QUANTITY
RT0603DRD0733RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0733RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0733RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0733RL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0733RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0733RL Details Description
Related parts for RT0603DRD0733RL
BATT LITH COIN 3V 23MM VERT datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED DVR CTLR QUADPUCK 4CH BOX datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf