Yageo RT0603DRD0736KL
RT0603DRD0736KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0736KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0736KL.pdf
Availability of RT0603DRD0736KL
QUANTITY
RT0603DRD0736KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0736KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0736KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0736KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0736KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0736KL Details Description
Related parts for RT0603DRD0736KL
IC 1:8 3.3V PLL CLK-DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 7POS .050" T/H datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MARKING PEN, RED datasheet.pdf
CONN HDR 13POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf